להקות מחול

להקות מחול בישראל - המדריך המלא למחול מכל וכל

איך הכל התחיל - מייסדי המחול הישראלי

המחול הישראלי התחיל את דרכו בעזרתם של מספר אישים אשר הובילו את המהפך. הראשון שבהם, היה ברוך אגדתי, בוגר בצלאל, שעלה לארץ בגיל 15, והיה לימים הרקדן הישראלי הראשון. אגדתי יצר את 'ואלס מפיסטו' ואת 'מרש האבל' שהיו מחולות יחיד עם מוטיבים ארץ ישראלים.

בולטת בתרומתה למחול הישראלי, היא מרגלית אורנשטיין, אשר הביאה להכרת למחול הישראלי את שיטת 'דלקרוז'. אורנשטיין עלתה לארץ בשנת 1922, וייסדה בית ספר למחול בשם 'סטודיו אורנשטיין', אשר כלל הופעות תלמידים שזכו להכרה ולהצלחה מרובה.

את הבאלט הקלאסי, הביאה לישראל רינה ניקובה, ילידת סנט פטרבורג, 1898, שעלתה לארץ בהיותה בת 26, בשנת 1924. רינה, בהיותה בת למשפחה עשירה, זכתה להקדיש את חייה לריקוד מימי ילדותה. בארץ, כללו תוכניות הריקוד שלה בעיקר דואטים עם הרקדן דיויד בריינין, 'רוח הוורד', 'ריקוד קווקזי', 'דואט מלחים', ו – 'השודד הקטן'.

תלמידה בולטת של רינה ניקובה, אשר תרמה בעצמה לא מעט למחול הישראלי בהקמת להקות מחול בהשראה תימנית, היא רחל נדב, ילידת שנת 1912, שזכתה להצלחה מרובה בארץ ובעולם עם להקותיה, כאשר הראשונה שבהן כלהקה עצמאית הייתה 'להקת רחל נדב',  שהוקמה בתחילת שנות הארבעים, ושילבה בלט קלאסי עם מחולות תימניים.

להקות מחול בהווה

בשנים האחרונות, הולכת וגוברת המודעות למחול הישראלי, אשר הופך להיות תחום אומנות מוערך, אשר מושך מבקרים מכל רחבי הארץ והעולם אל מוקדי פעילותו. יוצרים צעירים ומקוריים, מתסיסים את פעילותן להקות מחול בארץ, והיענות הקהל מרובה, עד לכדי הגדרתה של מדינת ישראל בפי רבים כ "אימפריה של מחול".

ענף המחול הישראלי זוכה בהכרה ציבורית נרחבת, ומתרחש בפועל על ידי להקות מחול גדולות, להקות קאמריות, אמנים עצמאיים, מרכזי אומנות, אולפנים למחול ופרויקטים שונים, וחולשת על סגנונות מגוונים כמו מחול מודרני, בלט קלאסי, פלמנקו, מחול מזרחי ויצירה בין-תחומית.

עתיד המחול הישראלי

בכדי להבטיח את קיומו והמשך התפתחותו של המחול הישראלי, יש צורך בהענקת תקציבים ראויים על ידי מנהל התרבות, אשר יאפשרו לכל אותן להקות מחול פעילות מקצועית, המתבטאת בהעסקת רקדנים מקצועיים בשכר, ביצוע הפקות מקצועיות ברמה גבוהה, מיצוב מקצועי של האומנים העצמאיים, ותקציבי שיווק ופרסום.

עם זאת, התקציב הנוכחי המוענק ללהקות המחול וניגזרותיהן, אינו מספק, והקמת פרויקטים המאפשרים את התפתחות וצמיחת ענף המחול כרוכה בקשיים כלכליים המעיבים על מקצועיותם. תקציב ראוי יאפשר לתת במה ליוצרים חדשים וליוצרים עצמאיים, שליחת רקדנים להשתלמויות מקצועיות ומענה על הצרכים הבסיסיים לעיל.

המחלקה למחול של משרד המדע התרבות והספורט

מחלקה זו פועלת להבטחת קיומה של תשתית מקצועית ופעילות מגוונת בתחום המחול, לרבות במגזר הדתי והערבי. המחלקה פועלת לעידוד ופיתוח המחול הישראלי על ידי קידום היוצר והיצירה המקורית, והבטחת הצמיחה בתחום, קירוב קהלים אל המחול הישראלי, קידום החינוך במחול, תיעוד ושימור אמנות המחול, פיתוח קשרי תרבות, קיום פסטיבלים ועוד.

כמו כן, אחראית המחלקה על תקציב המשרד והגדרת המלצות לחלוקתו על ידי גיבוש תוכניות עבודה לתקצוב הפעולות השוטפות, גיוס תקציבים חדשים לפיתוח ויוזמות חדשות, וביצוע התשלום לגופים הנתמכים בפועל.


להקות מחול בישראל - ענבל פינטו

להקות מחול בישראל - נעה דר

להקות מחול בישראל - פרסקו

להקות מחול בישראל - להקת הבלט הישראלי

להקות מחול בישראל - האנגר אדמה

להקות מחול בישראל - להקת בת שבע

להקות מחול בישראל - להקת המחול הקיבוצית

דף מידע עדכני אודות להקת המחול הקיבוצית. הופעות, רקדנים, צוות אחראי, רפרטואר ועוד...


מאמרים אחרונים

קישורים
- מחול, ריקודים, תרבות

חיפוש באתר

מפת האתר

הידעת? מרכז סוזן דלל - אירועי המחול המרכזיים בישראל פועלים במרכז סוזן דלל. המרכז הוקם על ידי משפחת דלל הלונדונית בשנת 1989, בסיוע קרן תל-אביב ומשרד החינוך והתרבות, בעקבות יוזמתו של זאב סוקולובסקי, ומר שלמה להט, ראש עיריית תל-אביב דאז. מאז הקמתו, הועלו במרכז יותר ממאה הפקות של יצירות אומנותיות, ובו עוברים מדי שנה למעלה מחצי מליון מבקרים. במרכז הוצגו למעלה מ 850 פרמיירות, ומוצגים בו למעלה מ 600 אירועי תרבות מדי שנה. המרכז מתפאר בגידול שנתי מתמשך של כוריאוגרפים, להקות מחול ורקדנים מוכשרים, הפועלים תחת חסותו, ובמרכז הבינלאומי למחול, ולתקשורת על ידי מחול הפועל תחת קורתו.