ריקודי סלסה

מקורות מוסיקת הסלסה

ההיסטוריה של הסלסה

סלסה היא ריקוד קצבי ופופולארי, שבשנים האחרונות הפך לחלק בלתי נפרד מחיי הבילויים בישראל. אולם, כאשר נשאלת השאלה – היכן הכל התחיל ומה מקורו של ריקוד הסלסה, איש אינו יודע את התשובה הוודאית וקיימות מחלוקות רבות סביב מקור הסלסה. לרוב הדיון מצטמצם לפורטו - ריקו, קובה וניו יורק.

הסלסה הקובנית

מאמיני קובה מספרים, כי האירופאים שהגיעו לקובה הביאו עימם את סגנונות הריקוד המקובלים בחצרות הממלכה הצרפתית. העבדים האפריקאיים שהובאו גם הם לקובה, נתבקשו לנגן במסיבות של בעלי האחוזות ובמהרה הוסיפו למוזיקת ה - Contra Danza כלי הקשה משלהם.

מוטציה נוספת שעברה אותה מוסיקה, הייתה בערבובה עם המוזיקה הקובנית, כאשר התוצאה הזכירה מאוד את סגנונות הרומבה השונים. בהמשך, גם המוזיקה הספרדית נוספה לערבוב וכך נוצר סגנון הסלסה הקובני, המכונה "סון".

סלסה בפורטו – ריקו, קולומביה וברפובליקה הדומיניקנית

אותם צלילים, החלו לצאת מקובה ולהמשיך להתערבב בסגנונות נוספים בכל אמריקה הדרומית והמרכזית. לסון נוספו הפלנה והבומבה בפורטו – ריקו. את מוזיקת המרנגה תרמה הרפובליקה הדומיניקנית ומקולומביה הגיעה הקומביה. ואם זה לא ברור עדיין, אז קשה מאוד לחשוב על מוסיקה אחת ויחידה, העונה להגדרה "סלסה", שכן הסלסה היא ערבוב של סגנונות, תרבויות ותקופות שונות.

סלסה בסגנון הארלם הלטינית

בשנות השלושים המוקדמות, אותו ערבוב מוזיקאלי הגיע גם לשכונות המצוקה הלטיניות בהארלם, שם התקבל בזרועות פתוחות. משם התפתחה הסלסה כפי שהיא מוכרת לנו היום ושם גם זכתה לשם אחיד בפי כל. אומנים גדולים החלו ליצור מוזיקה ולהנחיל אותה לציבור האמריקאי שקיבלה באהדה רבה.

כיום, רקדנים בכל העולם רוקדים סלסה, קיימים סגנונות רבים למוזיקה הקצבית שמלווה ריקודי סלסה במועדונים השונים בארץ. זהו ט'רנד חיי ובועט בחיי הלילה הישראלים וגם בעולם כולו. קיימים בתי ספר ומועדונים שונים שאף מציעים לימודי ריקוד בסגנונות השונים ומאפשרים לציבור הרחב להיחשף אל סגנון ריקוד חדש.
מאמרים אחרונים

קישורים

חיפוש באתר

ריקודים | להקות מחול בישראל | מפת האתר

המקור של הסלסה אינו ידוע, אך בין אם חבלי לידתה היו בפורטו - ריקו, בספאניש הארלם, או בקובה, היא ללא ספק הפכה לנדבך חשוב בתרבות המחול בעולם כולו.